Jak vybrat nejvhodnější kojicí polštář?

Začínáte být nervózní, jakou výbavičku si pořídit, než se miminko narodí? Pojďme si spolu představit kojicí polštář – a uvidíte, že už jste ho dávno měla mít doma...

 

Zejména v posledních měsících těhotenství se maminky často potýkají s nedostatkem vydatného spánku. Rostoucí bříško je nezvyklá součást těla, takže obvyklá poloha při spaní není úplně nejpohodlnější. Už v této fázi přichází na řadu tento dokonalý pomocník pro lepší spánek maminky – a vlastně i miminka.

Jak kojicí nebo těhotenský polštář použije maminka?

- například při sledování televize, žehlení či během jiné sedavé práci umístěte polštář do podbřišku. Odlehčíte tak zátěži páteře a poskytnete tělu potřebnou oporu

- při relaxaci vleže jej použijte jednoduše jako polštář. Jeho tvar se přizpůsobí zátylku a velmi příjemně uleví krční páteři

při spánku na boku jej vložte mezi kolena – výplň polštáře nikde netlačí, bříško podepře, pomůže k dokonalému uvolnění páteře i vnitřních orgánů

při návštěvě nebo na dovolené. Jakmile se usadíte, polštář umístěte do oblasti beder a oběma konci polštáře podepřete bříško – anebo přesně naopak. Nebudou vás z delšího sezení bolet záda a uvolníte napětí v celém těle.

kojici-polstar-1

Jak lze použít kojicí polštář po narození miminka?

PŘI KOJENÍ – tvar, materiál i provedení polštáře je přizpůsobeno tak, aby bylo kojení komfortní pro maminku, zároveň bylo pohodlné i pro miminko. Skvěle drží požadovaný tvar, výplň při pohybu nevydává nepříjemný šustivý zvuk, materiál je hypoalergenní a velmi přívětivý k citlivé pokožce miminka. Při výběru správného kojicího polštáře lze kojit i dvě děti zároveň.

HNÍZDEČKO – zejména u novorozených miminek tvoří bezpečnou ochranu miminka při pohybu a zároveň miminko svou bezprostřední blízkostí zklidní a zahřeje. Při spánku je tak možné miminko přikrýt pouze lehkou dekou a díky polštáři mu bude teploučko.

MANTNEL – v postýlce, na gauči, na posteli rodičů nebo na hrací dece na zemi. Polštář je spolehlivou zábranou při přetáčení miminka, zároveň tvoří ideální tepelnou izolaci mezi zdí a postýlkou.

kojici-polstar-2

Čím se řídit při výběru kojicího polštáře?

tvar – vždy je důležité si před nákupem uvědomit, jak a k čemu jej chcete prioritně používat. Na trhu jsou běžně dostupné tvary podkova, polohovací polštář, kojicí šátek nebo multifunkční polštář.

velikost – obecně platí, že zejména pouze na kojení využijete polštář o rozměru do 160 cm, za těhotenský a kojicí polštář pro relaxaci a spánek maminky i jako oporu při kojení lze považovat délku polštáře do 190 cm. Kojicí a těhotenský polštář s délkou nad 200 cm je vhodný pro použití v těhotenství a kojení zejména pro maminky vyššího vzrůstu. Maxi rozměry jsou také ideální pro kojení dvojčátek.

cena – vyšší neznamená vždy lepší, nižší neznamená vždy horší. Důležité je před pořízením polštáře zamyslet se nad vlastními požadavky i umístěním. Rozmyslet si, zda je kojicí polštář možné prát nebo použít jiný náhradní povlak. Cenu ovlivní také výplň (polystyrenové kuličky, duté vlákno, paměťová pěna) i materiál povlaku. Ve většině případů jsou používány hypoalergenní látky, ale určitě je vhodné si tyto informace ověřit.

Pomohli jsme vám při výběru polštáře? Máte dotazy nebo zajímavé postřehy? Napište nám na náš FB profil nebo ještě lépe – vyfoťte sebe a miminko při použití polštáře a pošlete nám fotku e-mailem nebo ji vložte do komentáře na FB či Instagram. Budeme moc rádi!

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz