Přikrývka z ovčí vlny - víte o rounu opravdu vše?

Víte, proč bača chodil v kožichu i v létě? Ovčí rouno má totiž funkci tzv. suchého tepla - tedy tělo příjemně prohřeje, udrží stabilní teplotu, ale nepřehřeje. Suché teplo snižuje bolestivost a zvyšuje pohyblivost kloubů, šlach a svalů - právě proto jsou produkty z ovčího rouna vyhledávané revmatiky. Zároveň zmírňuje bolesti břicha, uvolňuje zahleněné průdušky a uvolňuje namáhané a ztuhlé svalstvo.

 

Ovčí vlna - zkušenost dlouhá tisíce let

Ovčí rouno se získává z mladých ovcí Merino. Historie ovčí vlny sahá až do doby 11 tisíc let před naším letopočtem. Chov ovcí se nacházel především na území dnešního Turecka a Iráku. Nejznámější oblasti pro získávání rouna v dnešní době jsou Austrálie a Nový Zéland.

Ovčí vlna je 100% přírodní materiál, lze ji považovat za obnovitelný zdroj, jelikož se vlna v půdě přirozeně rozkládá a všechny živiny se vrací do půdy. Na rozdíl od různých syntetických materiálů se ovčí vlna rozkládá podstatně kratší dobu.

 

Proč přikrývky z ovčího rouna? Nejen hygroskopické vlastnosti přesvědčí

Ovčí vlna dokáže absorbovat velké množství vody bez pocitu vlhka. Voda se vypařuje velmi pomalu a spotřebovává jen malé množství tepla. Díky hygroskopii vlna odvádí tekutiny a i přesto si ponechává svou přirozenou vlhkost.  Přikrývka z ovčí vlny tedy v zimě tělo nepřehřívá a v létě příliš neochladí - zkrátka je v ní tak akorát příjemně. Konstantní teplota materiálu je ideální také pro astmatiky.

Vlna zároveň odstraňuje kladné ionty z těla, a tím snižuje únavu a bolesti hlavy. Specifický materiál masíruje nervová zakončení, zlepšuje prokrvení všech částí těla.

ovcirouno-1_1

Praktické vlastnosti i snadná údržba produktů z ovčí vlny

Funkce suchého tepla chrání materiál před roztoči, přirozeně vysoký obsah lanolinu zase odpuzuje prach i nežádoucí bakterie. Veškeré produkty vyrobené z ovčího rouna jsou antialergické, hygroskopické, termoregulační a mají terapeutický účinek.

Lanolin má také samočistící a antistatické vlastnosti, proto není potřeba přikrývky a polštáře pravidelně prát. Mnohdy stačí pouze vlněné produkty vyvětrat. Pokud je ovšem praní nutné, potom pouze v ruce vodou teplou maximálně do 25°C. Není potřeba ždímání, pouze lehké vymačkání přebytečné vody a následně polštář či deku rozložit na suché místo a volně nechat vyschnout.

ovcirouno-2

Dbejte na prostředí, ve kterém odpočíváte, přikryjte se přikrývkou, která je vám příjemná. Protože jak řekl velmi moudře německý spisovatel H. Heine “Spánek je přece nejznamenitější objev!”

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz