Spánek jako terapie - víte, jak docílit skutečně plnohodnotného spánku?

Pro kvalitní spánek bychom za noc měli projít 5 spánkovými cykly REM. Každý cyklus trvá zhruba 90 minut. Abychom tedy po probuzení netrpěli emočními výkyvy, špatnou náladou a roztržitostí, měli bychom spát ideálně 7,5 hodiny denně. 

 

Jaké aspekty ovlivňují kvalitu spánku?

Kromě dodržování ideální životosprávy a pravidelné osobní hygieny je to i kvalita vzduchu a nastavení teploty v místnosti, jež je u dospělých 15 – 18 stupňů, u kojenců pak 18 – 21 stupňů. Ideální teplota v ložnici či dětském pokoji  zajišťuje klidnější spánek a snižuje možnost přerušovaného spánku.

Připadá vám teplota místnosti příliš nízká? Spolehněte se na přikrývku

Ať už zvolíte přikrývku a polštář z prachového peří, ovčího rouna nebo dutého vlákna, povrch tkaniny povlaku je velmi příjemný a přívětivý k citlivé pokožce. Spolehlivě dodává požadovaný komfort při odpočinku i spánku - v zimě zahřeje, v létě příjemně chladí. Naprostou samozřejmostí jsou ručně šité přikrývky v nadstandardních rozměrech - tedy francouzské přikrývky. Ideálním dárkem pro novomanžele nebo do nové domácnosti je set polštáře a přikrývky z hypoalergenních materiálů.

perinakrepprosteradlo

Barevné tóny v místnosti - jak mohou ovlivnit usínání nebo dokonce kvalitu spánku?

Jednoznačně ano. Podle výzkumu Centra spánku v Edinburghu ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví je to právě odstín spíš světle modré barvy (ideálně s nádechem do barvy šedé), který ideálním způsobem uklidňuje a připravuje lidské tělo na spánek.

Žlutá barva je pak velmi vhodná při probuzení - dodává organismu energii a přispívá k dobré náladě, zelená barva dodává optimismus a klidný pocit.

 

Přistupujte ke spánku jako k jídlu - dbejte na jeho kvalitu a pravidelnost.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz